BSA OPTIX SERIES RIFLESCOPE – 4-12X40MM BDC-8 RETICLE BLACK
SKU CSSI|OSHS412X40TB Category Brand:
114 in stock
Description
FEATURES:
-Magnification: 4-12x
-Objective: 40mm
-Finish: Black
-Reticle: BDC-8
-Adj Size: .25 MOA
-Proofs: Waterproof, Fogproof, Shockproof
-Optic Coating: Fully Coated
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     2.75 X 6.65 X 14.75
Height     2.7500
Width     6.6500
Length     14.7500
TYPE OF SCOPE     RIFLE
POWER     4-12
TUBE DIAMETER     1″
FIELD OF VIEW AT 100 YARDS     25-10.5
FINISH     BLACK MATTE
WEIGHT IN OUNCES     14.2500
LENGTH IN INCHES     12.3000
FRONT LENS IN MM     40.0000
ADJ PARALLAX     N
TARGET TURRETS     N
LENS CAPS INCLUDED     Y
TYPE OF RETICLE     BDC-8
SIDE PARALLEX ADJ     N
LOCKING TURRETS     N
INCLUDES RINGS     Y
OTHER FEATURES:     FULLY COATED OPTICS,
     1/4 MOA W/E ADJUSTMENTS,
Additional information
UPC
Manufacturer
BSA Optics
Manufacturer Part Number
HS4-12X40TB
Adjustable Parallax
No
Dimension
2.75 X 6.65 X 14.75
Field of View (100 yards)
Finish
BLACK MATTE
Front Lens (mm)
40
Height
2.7500
Length
Length (in)
Lens Caps Included
Yes
Locking Turrets
No
Optics Type
RIFLE
Other Features
FULLY COATED OPTICS,
Power
4-12
Reticle
BDC-8
Rings Included
Yes
Shipping Weight
1.415
Target Turrets
Tube Diameter
1"