LWRC ICMKIIR5PTG14P .223 Rem/5.56 NATO 14.70″
SKU TSW|175792 Category Brand:
3 in stock
Description
Additional information
UPC
Manufacturer
LWRC
Manufacturer Part Number
ICMKIIR5PTG14P
Action
Semi-Auto
Additional Feature 1
Spiral-Fluted Barrel
Additional Feature 2
A5 2-Position Gas Block
Additional Feature 3
Monoforge Upper Receiver
Adjustable Objective
False
ATF Manufacturer
LWRC INTERNATIONAL
ATF Model
M61C
ATF Type
Rifle
Barrel Description
Spiral Fluted Threaded
Barrel Length
14.70"
Barrel Length Range
14" to 14.99"
Caliber/Gauge
.223 REM/5.56 NATO
Capacity
30 + 1
Drilled and Tapped
False
Finish
Tungsten Grey Cerakote
Finish Type
Applied Finish
Grip Material
Collapsible / Folding Stock LWRC Compact Adjustable Stock
Grip Type
LWRC Compact Adjustable Stock
Hand
Ambidextrous
Illuminated Reticle
NFA Thread Pattern
1/2×28
Number of Magazines
1 30 rd.
Overall Length
30.8" – 34"
Package Height
4.2
Package Length
43.2
Package Width
11.5
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:7"